Malumedniecība vai akvakultūra?
Diemžēl joprojām ir izplatīts stereotips, ka īsti, veselīgi un garšīgi ir tikai “savvaļas” ikri. Bet ikri no akvakultūras ir tikai melno ikru līdzība. Un tas, diemžēl, ir visdziļākais malds. Neskatoties uz moratorijas darbību, malumedniecības apjoms un melno ikru nelegālā tirdzniecība ir daudzkārt lielāka nekā legālās ražošanas līmenis.
Stores šķirnes ir grunts zivis, kas barību uzņem pašā apakšā, kur uzkrājas kaitīgas vielas, rūpnieciskie atkritumi un toksīni. Tāpēc "savvaļas" ikri tagad nav ekoloģiski labākais produkts. Papildus ūdens stāvoklim un pārtikas kvalitātei jāņem vērā arī savvaļas zivju ikru iegūšanas metodi. Katra malumednieka izeja uz upi rada risku, ka inspektori to noķers. Tāpēc izvietotie tīkli tiek pārbaudīti ik pēc pāris dienām. Pirms stores atrašanas un ikru iegūšanas, nosmaktas zivis var nedēļu gulēt tīklos. Puves produkti sapūšanas rezultātā iekļūst gan zivs gaļā, gan ikros. Šis process netiek nepamanīts ikru kvalitātes ziņā. Lai maskētu smaku un nodrošinātu turpmāku produktu drošību ilgstošas pārvadāšanas laikā, malumednieki pievieno spēcīgus aizliegtus konservantus, bieži atkārtojot ikru sasaldēšanu.
Nelegāli iegūtie melnie ikri parasti tiek iepakoti amatnieciskā veidā, neievērojot elementārus sanitāros un epidemioloģiskos apstākļus, izmantojot aizliegtus bīstamākus pārtikas konservantus, pēc tam izplatītāji tos nosūta uz lielām Krievijas, NVS Baltijas valstīm. Ikri var ceļot koferos un somās, kas maskētas kā parasta pasažiera bagāža, stikla burkās vai vienkārši plastmasas maisiņos.
Pareizs lēmums būtu izvēlēties legālus melnos ikrus, kas ražoti storu zvejā. Un šeit mēs vēlamies kliedēt visizplatītāko mītu par tā "nedabiskumu". Ja stores tiek turētas pēc iespējas tuvāk dabiskajiem apstākļiem un tiek ievērots pareizs uzturs, akvakultūras storu un savvaļas storu ikru bioķīmiskais sastāvs būs absolūti identisks. Ikru ražošanas tehnoloģijas mūsdienās ļauj iegūt ikrus optimālā graudu gatavības stadijā, kas izslēdz negatavu, pārgatavojušos vai zemas kvalitātes ikrus.
Iegādājoties akvakultūras zvejniecībā audzētus melnos storu ikrus, jūs palīdzat glābt savvaļā sastopamo storu sugu populācijas, kas atrodas uz izmiršanas robežas.
Visiem storu ikriem ar Lemberg Kaviar zīmolu ir Eiropas CITES sertifikāts (Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām). Papildu CITES numuram etiķetē ir informācija par piegādātāju, nozvejas laiku un vietu. Turklāt CITES marķējums vairumtirgotājiem un patērētājiem garantē, ka stores, no kurām iegūst ikrus, tiek nozvejotas likumīgi.